Jesteś tutaj

Prywatny eVTOL ?

Obrazek użytkownika tom
Wysłane przez tom w wt., 11/09/2018 - 18:33

Forums:

Od wielu lat marzymy o latających samochodach, a tymczasem ... Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości latać do pracy będziemy takimi oto prywatnymi, elektrycznymi pionowzlotami ;)

eVTOL -to skrót od  electric vertical take-off and landing (elektryczny pionowy start i lądowanie)

Film: 

Nawet gdyby ktoś tak udoskonalil taki srodek transportu, że nadawał by się do masowej produkcji. Pojawilby się zaraz problem z przepisami, standardami itp. Czasem myślę że specjalnie jesteśmy ograniczani byle tylko nie było nam zbyt dobrze i zbyt lekko ... Hi

mówi szef Intel drone -> http://www.msn.com/en-gb/news/techandscience/flying-cars-coming-in-five-... ... A ja uważam, ze to nie takie proste największym, dzisiejszym problemem jest magazynowanie energii. Tak naprawdę nie posiadamy jeszcze baterii które umożliwiałyby unoszenie 100-150 kilogramów przez np. 2 godziny. I zanim nie uporamy się z problemem baterii które mogłyby zasilać takie latające pojazdy to wstrzymałbym się z tym hura optymizmem.

" Jetson ONE to załogowy oktokopter w konfiguracji H, którego seryjną produkcję właśnie rozpoczęła szwedzka spółka Jetson AB. Jednym z jej udziałowców i głównym konstruktorem tej maszyny jest Polak. Natomiast samo urządzenie powstało we Włoszech. Sukces projektu polega na tym, że Jetson jest jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym na świecie załogowym statkiem powietrznym przypominającym drona, który z deski kreślarskiej trafił na halę produkcyjną, dzięki czemu zostanie wyprodukowany w większej ilości egzemplarzy, które trafią do użytkowników na całym świecie. Tym samym jego konstruktorom, którymi są Tomasz Patan i jego wspólnik Peter Ternström, udało się wyjść poza fazę prototypu i wcielić ich marzenie w życie. Ich celem jest to, żeby czymś takim mógł latać każdy - nie koniecznie musząc posiadać licencję pilota..." Cytat z artykułu: https://www.redbull.com/pl-pl/jetson-one-pojazd-przyszlosci-dostepny-dla...

Latanie bez licencji. Jetson ONE to największa rewolucja od czasów pierwszego samolotu ...

"Tomek Patan, czyli współtwórca projektu opowie o kulisach powstawania latających samochodów, oraz o tym kiedy będzie można korzystać z jego technologii w życiu codziennym. Jakie licencje są potrzebne? Ile kosztuje Jetson ONE? O tym w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy do oglądania, dr Maciej Kawecki & Tomek Patan ..."

Film wraz z powyższym opisem pochodzi z YT kanału: This Is IT - Maciej Kawecki

Czy wiadomo ile będzie kosztować szkolenie na Jetson one I czy w przyszłości będzie odbywać się także w Polsce?

Jedną z ciekawszych firm, która intensywnie pracuje nad latającymi pojazdami, jest znana chińska firma Xpeng (znana m.in.z produkcji bardzo dobrych i popularnych w Chinach samochodów elektrycznych).

Oto ich najnowszy produkt: XPENG X2: 5th Generation Flying Car

O tym, jak bardzo zaawansowane są ich projekty eVtol, można zobaczyć na tym filmiku: https://youtu.be/AZUj6BaWWik

Tego typu latadła wejdą do użytku cywilnego. Wyobraźcie sobie jaki byłby chaos na niebie gdyby tak każdy mógł sobie kupić coś takiego i latać bez stosownych uprawnień? Może jak już Tesla dopracuje swojego autopilota to może zrobią i wersję dla pasażerskich dronow. Wtedy to miało jakiś większy sens ..a tak to na razie ciekawostka bardziej.

 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.