Jesteś tutaj

Lotnisko dla dronów

Obrazek użytkownika tom
Wysłane przez tom w wt., 19/04/2016 - 09:16

Drone warning sign (http://www.flyhighfilms.co.uk/shop/drone-warning-sign/)Czysto hipotetyczne pytanie: jakie warunki musiało by spełniać działka, które docelowo miało by być miejscem do latania modelami RC / dronami? Co powinno znajdować się na wyposażeniu takiego miejsca startów i lądowań? Czy potrzebne by były jakieś specjalne pozwolenia na stworzenie takiego "dronowiska"?

Na pewno taki teren musiałby być odgrodzony od ciekawskich. Kolejna rzecz to pozwolenia z urzędu lotnictwa cywilnego chyba, ze loty odbywać się będą na terenie zamkniętym i na max. wysokość 120 metrów to chyba pozwoleń nie trzeba? Co do wyposażenia stałego takiego placu to stoy do montażu sprzętu przed lotem, przydałby się także worek lub anemometr (wiatromierz) do mierzenia siły i kierunku wiatru no i oczywiście WC lub Toi Toi.

Jest w Pile miejsce gdzie można polatać, teren 120h zielonego, częściowo już skoszone, jest trochę betonu jeżeli ktoś potrzebuje "równiej". Jest stacja meteo, wc, i miejsce do podładowania akumulatorków. Po kontakcie z dyrektorem AZP i awizacją wizyty nie robimy problemów, uzgadniamy plan lotów,wydajemy jednodniowe przepustki i mozna poszaleć na 20-30 hektarach. Z wiadomych względów wszystko musi być pod kontrolą,

Od wielu lat w Polsce istnieją tzw. lotniska modelarskie które wraz z upływem czasu ewoluują do czegoś co nazywany teraz "dronowiskami". Po części spowodowane jest to modom na quadrocoptery a po części powolnym wymieraniem ogólnodostępnych modelarni dla młodzieży. Jak dla mnie to znak naszych internetowych czasów. Najważniejsze, że coś się dzieje i to mnie cieszy najbardziej bo któż z nas nie marzy o lataniu!

"To już oficjalna wiadomość, z nastaniem wiosny, otwieram pierwsze w Polsce lotnisko dla dronów. Bliskość Krakowa 10km i Wieliczki 3 km przy A4 sprawi, że wszyscy amatorzy dronów będą mogli poćwiczyć. Odległości od domów sprawią, że Ci bez papierów będą mogli na luzie polatać. Miejsce startu będzie posiadało parking na kilka samochodów, miejsce na grila i ognisko, jakieś ławeczki też się znajdą. Brak CTR i fajne, puste łąki dodają uroku, po 1000 m jest słynne pole golfowe w Ochmanowie. ( P ) , miejsce startu o wym 25x25 m zadowoli wszystkich..." Cytat pochodzi z https://www.facebook.com/groups/UAVOMalopolska/permalink/2010786699204829/

PS. Pierwsze w Polsce ... ale chyba prywatne, bo wiele firm i aeroklubów miało wcześniej wydzielone "dronowiska";)

Po pierwsze: wydzielone miejsce startów i lotów od miejsca dla oglądających

Po drugie: dostęp do prądu tak by móc ładować pakiety na miejscu

Po trzecie: łatwy dostep, parking oraz atrakcje nie rtlko dla latających np. lawy do piknikowania

Po czwarte: toaleta 

Uważam że takie miejsca powinny być bezpłatne tak by przyciągnąć, zachęcić jak najwięcej osób do takiej formy spędzania wolnego czasu. Oczywiście na miejscu można a nawet trzeba ustawić skarbonkę na darowizny, z których opłacało by się utrzymanie takiego dronowiska.

 

Lotnisko dla dronów Warszawa Wilanów wyposażone jest w 5 dronepadów o średnicy 3 metrów co pozwala na bezpieczne starty i lądowania wielowirnikowcami ... Na lotnisku znajduje się biuro odpraw załóg z dostępem do sieci elektrycznej, do której prąd dostarczany jest z paneli fotowoltanicznych. W biurze dostępny jest szybki Internet oraz system pozwalający na transmisję danych z drona na TV wewnątrz biura co ułatwia prowadzenie szkoleń i analizę przekazywanego materiału w czasie rzeczywistym ... Plany inwestycyjne zakładają budowę wieży kontroli lotów oraz strefy chilloutu dla operatorów ... https://dron.edu.pl/advanced/lotnisko-dla-dronow-w-warszawie

Witam, chciałbym zapytać, czy w Poznaniu jest jakieś miejsce, jakieś lotnisko, dronowisko gdzie zbierają się ludzie latający dronami? Fajnie byłoby się spotkać z kimś, kto ma większe doświadczenie niż ja. Będę wdzięczny ze wszelkie informacje.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.