Jesteś tutaj

Nie polatamy już FPV legalnie!

Obrazek użytkownika tom
Wysłane przez tom w ndz., 04/06/2023 - 10:28

Forums:

Kolejne zmiany w przepisach dronowych...

Materiał pochodzi z YouTubowego kanału "Drono Strefa"

Film: 

Szanowny Panie Prezesie,

zmiany narodowego scenariusza standardowego NSTS-01, w praktyce uniemożliwiają wykonywanie legalnych lotów FPV. Będzie to możliwe jedynie dronami produkowanymi między innymi przez firmę DJI, ponieważ na dzień dzisiejszy tylko w nich można ograniczyć prędkość do wymaganego poziomu 15 m/s. Wprowadzenie zapisu: "z zapewnieniem kontrolowanego obszaru naziemnego rozumianego jako obszar naziemny, na którym eksploatuje się system bezzałogowego statku powietrznego wraz z buforem ryzyka na ziemi i w którego granicach operator jest w stanie zadbać o to, by znajdowały się na nim wyłącznie osoby zaangażowane w operację - jeżeli prędkość lotu BSP nie może zostać ograniczona elektronicznie do maksymalnie 15 m/s dla całej planowanej operacji", spowoduje, że każdy lot FPV powyżej prędkości 15 m/s będzie nielegalny. Przepis w tym brzmieniu będzie powodował, że nawet lot FPV wykonywany na polu z dala od miasta będzie nielegalny! Zawsze może pojawić się w takim terenie osoba postronna, której nie będzie zaangażowana w operację. W chwili obecnej pilot latający w trybie FPV, zgodnie z zasadami (i zdrowym rozsądkiem) ma zachować bezpieczną odległość od takiej osoby. Do tej pory zasady lotów FPV były jasne i tak powinno zostać.

Wprowadzenie dodatkowego ograniczenie spowoduje zwiększenie szarej strefy i będzie miało skutek inny od zamierzonego przez autora powyższego zapisu.

Wnosimy niniejszym o ponowną analizę wpływu wprowadzonej zmiany na branże BSP i usunięcie wątpliwego punktu. Branża BSP boryka się z wieloma problemami i dalsze jej regulowanie jest według środowiska pilotów BSP nieuzasadnione.

Z lotniczym pozdrowieniem,
Piotr Kleczyński
Prezes Stowarzyszenia Bezzałogowe Systemy Latające

Powyższą petycję do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego można podpisać na stronie: https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/prezes_urzedu_lotnictwa_...

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.