Jesteś tutaj

Droga rozwoju

Wysłane przez kwaz w śr., 14/07/2021 - 15:27

Cześć!

Jestem tu nowy, więc z góry przepraszam jeśli temat już był gdzieś poruszany, ale nie mogłem go znaleźć. Chciałem skierować swoją ścieżkę kariery na profesjonalnego operatora dronów. Nie wiem jeszcze dokładnie co chciałbym robić (rozważam głównie różnego rodzaju badania, mapowanie terenu i/lub search and rescue), jednak zdaję sobie sprawę, że to wymaga nabycia sporych umiejętności, więc najpierw pewnie będę musiał zacząć od czegoś prostszego, jak nagrywanie filmów/zdjęcia z powietrza na zlecenie itp. W związku z powyższym- jaką ścieżkę nauki proponowalibyście? Jaką szkołę (najlepiej w okolicach Trójmiasta) i jakie uprawnienia? Jaki sprzęt kupić na początek, żeby można nim już było w miarę zarabiać?

Pozdrawiam

Na początek słowa uznania za takie pytanie i takie podejście do tematu ... Dron to narzędzie, które w rękach wykwalifikowanego pilota może stać się maszynką do zarabiania sporych pieniędzy. Niestety, żeby być dobrym w tej branży, nie wystarczy tylko drogi sprzęt ... Na twoim miejscu zaczołbym od małego drona, jakim jest np. Dji Mini 2 (bo i tak, w przyszłości prawdopodobnie większość zleceń będziesz wykonywał dronami od Dji), następnie koniecznie zrób podstawowe uprawnienia w jednej z trójmiejskich szkół np. https://airborn.aero/ z Gdyni lub https://kursnadrona.pl/ z Gdańska (oczywiście to tylko przykładowe ośrodki szkolenia). Kolejnym krokiem może być współpraca z lokalnym biurem nieruchomości lub wideofilmowanie ślubów i wesel? Oczywiście będziesz musiał pomyśleć o założeniu firmy i o ubezpieczeniu OC, zakupie nowego bardziej profesjonalnego drona, oprogramowania do obróbki materiałów wideo i zdjęć itd. Gdy zdobędziesz już doświadczenie i umiejętności możesz pomyśleć o kolejnych uprawnieniach np. BVLOS, czyli operacje poza zasięgiem widoczności wzrokowej ... Możliwości jest naprawdę sporo! Raz jeszcze szacunek i nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami!

Przede wszystkim serdeczne dzięki za odpowiedź i motywację! :) Mam jednak nieco wątpliwości co do uprawnień, które będę potrzebował na początek- czy VLOS wystarczy? Tzn. czy nie lepiej (taniej) zrobić od razu np. BVLOS NSTS-06, żeby mieć już z głowy? Czy może na takie uprawnienia czas przyjdzie na tyle późno, że może nie ma sensu robić tego od razu?

Mam też pytanie co do czasu, tak pi razy drzwi, czy zdobycie umiejętności, które pozwolą już na jakieś zarabianie trwa miesiące czy raczej lata? Jestem trochę przed czterdziestką i nie wiem czy mi się też czasowo opłaci, jeśli mam się szkolić np. 10 lat do pierwszych lotów komercyjnych ;)

Pozdrawiam serdecznie

Podsumowując zapisy rozporządzenia oraz innych aktów prawnych, można wyciągnąć wnioski:

Określenie „pilot” dotyczy wyłącznie osób fizycznych, podczas gdy „operator” – zarówno do osób fizycznych, jak i osób prawnych (zgodnie z przepisami polskiego prawna osobami prawnymi są np. spółki kapitałowe czyli spółki akcyjne lub spółki z o. o.);
Pilotem drona jest osoba odpowiedzialna za obsługę i prowadzenie drona podczas lotu.
Operator drona to osoba odpowiedzialna za planowanie i organizację lotów dronów oraz za zarządzanie całym zespołem i procesem wykorzystania dronów w celach zawodowych.
Różnica między pilotem BSP a operatorem polega głównie na odmiennym zakresie odpowiedzialności i obowiązków.

Pilot drona odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo lotu i prawidłowe wykonanie zadań związanych z obsługą drona, takich jak:

przygotowanie BSP do lotu,
kontrola parametrów lotu (wysokość, prędkość, kierunek),
obsługa kamery i innych urządzeń zamontowanych na dronie,
obsługa systemu nawigacji i komunikacji z ziemią,
przestrzeganie przepisów lotniczych i bezpieczeństwa lotu,
Operator drona natomiast odpowiedzialny jest za całościową organizację i koordynację lotów drona, w tym:

określenie celów, procedur i ograniczeń dotyczących lotu,
określenie wymagań i dobór pilota z właściwymi uprawnieniami,
jeśli wymagane uzyskanie zgody na lot od właściwych instytucji,
koordynacja pracy zespołu (pilota, obsługi technicznej itp.)
nadzór nad całym procesem wykorzystania drona w celach biznesowych operatora.
Warto wiedzieć, że osoby zajmujące się profesjonalnym wykorzystaniem dronów (np. do celów filmowych, inspekcyjnych itp.) muszą przejść szkolenie pilota drona i posiadać specjalne uprawnienia pilota drona umożliwiające im wykonywanie lotów (Licencja na drona). O tym, jak wybrać właściwe szkolenie pilota możesz przeczytać tu ...

Cytat pochodzi z artykułu pt. "Pilot drona i operator drona – różnice" umieszczonego na stronie https://blog.akademia-uav.pl/wiedza/pilot-drona-czy-operator-drona/

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.